A fesztivál látogatói megismerkedhettek a többezer éves georgiai borkultúra hagyományaival, de a legjobb magyar termelők közül is sokan jelen voltak.
Tamara Liluashvili, Georgia magyarországi nagykövete hangsúlyozta, hogy a georgiai borkészítés gyökerei nyolcezer évvel ezelőttre nyúlnak vissza, a borkultúra pedig ma is nemzeti identitásuk egyik sarokköve. A Borfesztiválon bemutatkoztak Georgia borvidékei és számos őshonos szőlőfajtája. A georgiai borok világát minden délután mesterkurzusok mutatták be, emellett Georgia kultúrájával is megismerkedhettek az érdeklődők.
*
Pannonhalmán, a TóthBorbirtok új borászati feldolgozó üzemét adták át. A Tóth Borbirtok tíz éve telepítette az első szőlőt a pannonhalmai dombokon. A borászat azóta nemzetközi sikereket ért el: a TóthBorbirtok 2021-es Kódex Furmintját a londoni borversenyen a legjobb magyar fehérbornak választották. Az új borászati feldolgozó üzem megnyitása újabb mérföldkő, amely biztosítja a borászat jövőbeni növekedését és a prémium borok, valamint pezsgők előállítását.
Az eseményen felszólaló Nagy István agrárminiszter szerint Ahhoz, hogy a magyar borászat erősítse versenyképességét és a magyar bor elismertségét, mindig újabb és újabb fejlesztésekre, innovációra van szükség. Ehhez ad segítséget, hogy a KAP stratégiai terv forrásai révén 2027-ig több mint 100 millió eurót fordítanak a borágazat támogatására, ebből a legnagyobb szeletet a szőlőművelés és borkészítés hatékonyságát növelő beruházások támogatása teszi ki. Felhívta a figyelmet a magyar bor népszerűsítést, bel- és külpiaci jelenlétének erősítését szolgáló forrásokra is: erre a célra 6 millió euró áll rendelkezésre 2027-ig. Az a cél, hogy a borászatok a technológiai fejlesztésekkel és modernizációval még versenyképesebbekké válhassanak.