A kormányülés után tartott sajtóértekezleten Florin Barbu mezőgazdasági miniszter úgy fogalmazott: „a romániai termelők újabb problémáját oldották meg", ezúttal a baromfiágazatban. A termelők ugyanis jogosan kifogásolták, hogy a román piacot ellepte az Ukrajnából származó tojás és baromfihús, amelyet dömpingáron, az ő termelési költségeiknél jóval olcsóbban értékesítenek - tette hozzá a miniszter.
Romániában a termelőknek olyan európai uniós szabályokat kell betartaniuk, amelyek miatt a termelés költsége 30 százalékkal magasabb, mint az ukrajnai termelőknek, akiknek nem kell ugyanolyan szigorú feltételeknek megfelelniük. Ezért Bukarest - az ágazat képviselőivel egyeztetve - ugyanazt a módszert alkalmazza, amit a gabona-, liszt- és cukorimport esetében is sikeresen alkalmazott a román termelők védelmében.
„Nem a tiltásról, hanem az engedélyezésről döntöttünk. Azokban az időszakokban, amikor az élelmiszeriparnak szüksége van ezekre a termékekre, amikor Románia nem tudja 100 százalékban fedezni a hazai igényeket, akkor importengedély alapján be lehet majd hozni ezeket a termékeket" - szögezte le Barbu.
Románia tavaly októberben egyrészt engedélyhez kötötte, másrészt csak a hazai gazdálkodóknak és feldolgozóknak tette lehetővé a gabona és más mezőgazdasági termékek importját Ukrajnából és Moldovából. A korlátozás eddig az Ukrajnából vagy Moldovából származó búzát, kukoricát, repcét és napraforgómagot érintette: ezek behozatalára olyan, Romániában bejegyzett vállalkozások igényelhetnek importengedélyt a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztériumtól (MADR), amelyek étolajgyártással, malomipari termékek előállításával, állattenyésztéssel vagy takarmánykészítéssel foglalkoznak.