Növény
Egyre több a fás terület
2024. January 06.
Az Agrárminisztérium kiemelt figyelemmel folytatja az ország fával borított területeinek növelését, ezt az is jelzi, hogy 2024-ben a Közös Agrárpolitika keretein belül az erdőtelepítési pályázatok az első között nyílnak majd meg. Összesen mintegy 310 milliárd forint pályázati támogatás jut a magyarországi erdőkre 2027-ig.

Magyarország településeinek zöldítéséhez és az ország fával borított területeinek növeléséhez az erdőtelepítéseken túl hozzájárult az idén harmadik alkalommal meghirdetett Településfásítási Program is, amelynek köszönhetően tízezer sorfa állt a vidéki települések rendelkezésére. A programot az Országos Erdészeti Egyesület koordinálta, az erdész szakemberek segítették az ültetéseket a helyi közösségek aktív részvételével. A programban 443 település vett részt, közülük 136 először csatlakozott.

2020-ban indult el az „Újszülöttek Erdeje” Program, aminek keretében a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben tett vállalás szerint 2030-ig, minden Magyarországon született gyermek után tíz, de legalább évi egymillió fát ültetnek el. Éves szinten 2022-ig az Újszülöttek Erdeje Program keretein belül az állami erdészeti társaságok összesen 300 hektár erdőt telepítettek. Idén pedig további 150 hektár területen folytatódott a program. A program során kizárólag őshonos, elegyes erdők telepítése történik, így az erdőterületek növelését magas biodiverzitású és természeti értékű erdőállományok biztosítják.

Az állami erdészeti társaságok 2023-ban is prioritásként kezelték a lakosság tűzifa igényét, az áru nagy megfelelő mennyiségben és jó minőségben rendelkezésre állt. Ezen felül a kormány ötmilliárd forintot biztosított 2024. február közepéig tartó Szociális Tűzifaprogramhoz Tüzelőanyag Programra, amely az ötezer fő alatti településeken élő rászoruló családoknak nyújtott segítséget a települési önkormányzatokon keresztül. 

Az Agrárminisztérium továbbra is elkötelezett mind a jelenlegi programok átgondolt folytatásában, mind az új lehetőségek feltárásában – közölte a szaktárca. Ezt bizonyítja, hogy megteremtette és a jövőben is fenntartja a feltételeit annak, hogy a gazdálkodók számára az alacsonyabb termőképességű területeken vonzó lehetőség legyen az erdőtelepítés és a hosszú távú, fenntartható erdőgazdálkodás. Érdemes említést tenni arról is, hogy a fenntartható erdőgazdálkodással megőrizhetők a természeti értékek, miközben a társadalom számára egyre több ökoturisztikai funkció is fejleszthető. Az erdők látogatottsága az elmúlt években átlagosan 25-30%-kal növekedett, egyes térségekben akár megháromszorozódott.

A jövőben az ágazat a rendszerváltozás óta nem látott forrásnövekedésre számíthat. Az előző uniós elszámolási ciklushoz képest majdnem háromszoros, összesen mintegy 310 milliárd forint pályázati támogatás jut a magyarországi erdőkre 2027-ig. A kormány azt szeretné a megemelt támogatásokkal elérni, hogy a magyarországi erdők állapota javuljon, területük bővüljön, a fenntartásukat végző vállalkozások pedig versenyképesek legyenek.

Az erdészeti szektor már 2024 februárjában számíthat az új kiírások megjelenésére, amelyek új területeken nyújtanak támogatást, mint például a képzési és tanácsadási rendszerek, valamint a fiatal erdőgazdálkodók vállalkozásindítását segítő programok.


 

Olajütő SzövetkezetMagyar Charolais Tenyésztők EgyesületeEuroAdvence 01.30.Nyírség ZetorAlfa Solar SystemDPMG Zrt.AboszolDe-BaKovács ImrePRT TechnologyFLogisztik SystemRecreaBorda Gépipari Kft.Alpakka/Luki vendégházMizse PlastAnzo PerlitMagyar PékségHütaIsterraAgro NatúrtápEnergo Optima
PRINT LAPOK