A legsürgetőbb ügyként az aszályhelyzetet nevezte meg. A sajtótájékoztatón megszólaló Gacsályi József, az Országos Vízügyi Főigazgatóság műszaki főigazgató-helyettese szerint a vízhiány mára nem egyszeri rendkívüli helyzet, hanem több év alatt felhalmozódott probléma. Elmondása szerint a rendszerből nagyjából egy teljes évnyi átlagos csapadék hiányzik.
A kormány a héten vis maior helyzetet hirdethet az aszály miatt. Ez elsősorban a mezőgazdasági termelőknek ad könnyítést, illetve lehetőséget arra, hogy a rendkívüli időjárási körülmények miatt felmerülő károkat kezelni tudják. A kormány emellett vízügyi koordinációs központ felállítását is tervezi, és az uniós KEHOP-programból 257 milliárd forintnyi vízügyi fejlesztést indítana el szakmai szervezetek bevonásával.
A miniszterelnök az uniós források ügyét is az első időszak egyik legfontosabb feladatának nevezte. A tervek szerint az új kabinet átmeneti pénzügyi kontrollt is bevezetne a nagyobb állami kiadásoknál: egy-két hetes időszakra a pénzügyminiszter jóváhagyásához kötnék a 250 millió forint feletti kötelezettségvállalásokat és a 100 millió forint feletti beruházásokat. A miniszterelnök szerint ez nem a mindennapi állami működést érinti, hanem a nagyobb értékű, rendes gazdálkodáson túlmutató döntések ellenőrzését szolgálja. Külön jelezte, hogy az állami dolgozók béreinek kifizetése nem kerül veszélybe.
A kormányzati működés részleteiről Magyar Péter azt mondta, hogy a statútumrendelet határozza majd meg a 16 minisztérium jogköreit. A következő napokban megtörténhet az átadás-átvétel a régi és az új tárcavezetők között, valamint kinevezhetik az államtitkárok jelentős részét is.
Nyitóképünk illusztráció




























